FC Ararat Yerevan

Minn Wikipedija, l-enċiklopedija l-ħielsa
Aqbeż lejn: navigazzjoni, fittex
FC Ararat Yerevan
Ararat Yerevan.png
Isem sħiħ Football Club Ararat Yerevan
Ismijiet oħra Ajkli Bojod
Fundazzjoni 10 ta' Mejju 1935
Grawnd Stadju Abovyan City, Abovyan
(Jesa': 5,500)
President Svizzera Hrach Kaprielyan
Kowċ Armenja Abraham Khashmanyan
Kampjonat Premier League Armen
2012–13 7
Sit elettroniku http://www.fcararat.com/
Darhom
Barra minn darhom
It-tielet flokk

FC Ararat Yerevan (Armen: Ֆուտբոլային Ակումբ Արարատ Երևան) huwa klabb tal-futbol Armen li huwa bbażat ġewwa Yerevan. Huma jilgħabu fil-Premier League Armen, l-ogħla diviżjoni fil-futbol Armen u huwa wieħed fost l-aktar timijiet popolari fl-Armenja.

Unuri[editja]

  • Kampjonat Sovjetiku: 1
1973
  • L-Ewwel Kampjonat Sovjetiku: 1
1965
1973, 1975
1993
1993, 1994, 1995, 1997, 2008
2008

Parteċipazzjoni fl-Ewropa[editja]

Kompetizzjoni L R P T GF GK
UEFA Champions League 6 5 0 1 14 5
UEFA Cup 14 5 2 7 15 21
UEFA Cup Winners' Cup 12 3 2 7 18 18
UEFA Intertoto Cup 8 3 0 5 7 18
Total 38 16 4 18 53 53
Riżultati bil-bold huma f'darhom
Staġun Kompetizzjoni Rawnd Klabb 1 leg 2 leg
1972-73 UEFA Cup 1R Ċipru EPA Larnaca 1 - 0 1 - 0
2R Svizzera Grasshopper Zürich 3 - 1 4 - 2
3R Ġermanja Kaiserslautern 2 - 0 0 - 2 (4-5 pen.)
1974/75 UEFA European Cup 1R Norveġja Viking Stavanger 2 - 0 4 - 2
2R Repubblika tal-Irlanda Cork Celtic 2 - 1 5 - 0
K Ġermanja Bayern Munich 0 - 2 1 - 0
1975/76 UEFA Cup Winners' Cup 1R Ċipru Anorthosis Famagusta 9 - 0 1 - 1
2R Ingilterra West Ham United 1 - 1 1 - 3
1994/95 UEFA Cup PR Bulgarija CSKA Sofia 0 - 3 0 - 0
1995/96 UEFA Cup Winners' Cup K Polonja GKS Katowice 0 - 2 2 - 0 (5-4 pen.)
1R Russja Dynamo Moscow 1 - 3 0 - 1
1997/98 UEFA Cup Winners' Cup K Ġeorġja Dinamo Batumi 3 - 0 0 - 2
1R Danimarka Copenhagen 0 - 3 0 - 2
1999 UEFA Intertoto Cup 1R Rumanija Bacău 1 - 0 1 - 0
2R Belġju Sint-Truiden 0 - 2 1 - 3
2000/01 UEFA Cup K Slovakkja Košice 2 - 3 1 - 1
2001/02 UEFA Cup K Iżrael Hapoel Tel Aviv 0 - 2 0 - 3
2005 UEFA Intertoto Cup 1R Svizzera Neuchâtel Xamax 1 - 3 0 - 6
2007 UEFA Intertoto Cup 1R Bjelorussja Shakhtyor Soligorsk 1 - 4 2 - 0
2008-09 UEFA Cup 1K Svizzera Bellinzona 0 - 1 1 - 3

Skwadra[editja]

N. Poż. Plejer
1 Armenja G Martik Mkrtumyan
2 Armenja M Vаhe Mаrtirosyan
3 Armenja D Virаb Meytikhаnyan
5 Armenja M Аrmаn Аrаkelyan
6 Armenja D Rаfаel Sаfаryan
7 Armenja M Аrtur Minаsyan
10 Armenja M Ara Hovhannisyan
11 Armenja M Khoren Veranyan
12 Armenja G Аrmаn Hovhannisyan
17 Armenja M Mkhitar Grigoryan
18 Armenja M Gor Khachaturyan
N. Poż. Plejer
19 Armenja D Vаchаgаn Kаrаpetyan
20 Armenja M Nаrek Kаrаmyan
22 Armenja D Аrtur Аvаkyan
Armenja G Arsen Petrosyan
Armenja D Vlаdimir Аmirkhаnyan
Armenja M Аrtur Petrosyan
Armenja M Karen Avoyan
Armenja M Tigran Voskanyan
Armenja A Karen Khachatryan
Armenja A Ara Hakobyan
Armenja A Tigran Gharabaghtsyan

Plejers notevoli[editja]

Unjoni Sovjetika
Armenja
Arġentina
Brażil

Kowċis[editja]

Isem Naz Minn Sa
Vramshapuh Merangulyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena 1935 1938
Suren Atanesyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1939 Ottubru 1939
Yuri Yesenin Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1940 Ottubru 1944
Viktor Andreev Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1945 Ottubru 1945
Mikhail Suchkov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1946 Ottubru 1946
Viktor Grechishnikov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1947 Ottubru 1947
Hayk Andreasyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1948 Ottubru 1948
Boris Spukhtin Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1949 Lulju 1949
Viktor Filipov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Lulju 1949 Ottubru 1949
Gleb Ryabikov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1950 Ottubru 1951
Ilya Evranov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1952 Ottubru 1952
Hayk Andreasyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1953 Ottubru 1954
Abraham Dangulov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1955 Ottubru 1956
Hayk Andreasyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1957 Ottubru 1957
Boris Smyslov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1958 Ottubru 1960
Hayk Andreasyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1961 Ottubru 1961
Anatoliy Akimov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1962 Ottubru 1962
Alexander Abramov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1963 Ottubru 1963
Georgiy Zharkov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1964 Ottubru 1964
Artiom Falyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1965 Ottubru 1967
Eduard Grigoryan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1968 Ottubru 1968
Aleksandr Ponomarev Repubblika Sovjetika Soċjalista Ukrana Marzu 1969 Ottubru 1970
Nikolay Glebov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1971 Ottubru 1972
Nikita Simonyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1973 Ottubru 1974
Isem Naz Minn Sa
Viktor Maslov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1975 Ottubru 1975
Eduard Markarov Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1976 Ottubru 1977
Nikolay Gulyaev Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1978 Lulju 1978
Leonid Zakharov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Lulju 1978 Ottubru 1978
Iosif Betsa Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Marzu 1979 Ottubru 1981
Arkady Andreasyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1982 Ottubru 1983
Nikita Simonyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Marzu 1984 Ġunju 1985
Leonid Zakharov Federattiva Soċjalista Repubblika Sovjetika Russa Ġunju 1985 Ġunju 1986
Arkady Andreasyan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Ġunju 1986 Ġunju 1989
Nikolay Kazaryan Repubblika Sovjetika Soċjalista Armena Ġunju 1989 Ottubru 1989
Armen Sarkisyan Armenja Marzu 1990 Ottubru 1994
Samvel Darbinyan Armenja Marzu 1995 Ottubru 1995
Arkady Andreasyan Armenja Jannar 1996 Novembru 2003
Sevada Arzumanyan Armenja Novembru 2003 Novembru 2004
Abraham Khashmanyan Armenja Novembru 2004 Ġunju 2006
Varuzhan Sukiasyan Armenja Ġunju 2006 Lulju 2007
Dušan Mijić Bosnja-Ħerzegovina Lulju 2007 Marzu 2008
Varuzhan Sukiasyan Armenja Marzu 2008 Diċembru 2008
Ashot Kirakosyan Armenja Diċembru 2008 Marzu 2009
Arkadi Andreasyan Armenja Marzu 2009 Jannar 2010
Tigran Yesayan Armenja Jannar 2010 Diċembru 2010
Arkadi Andreasyan Armenja Jannar 2011 Frar 2012
Albert Safaryan Armenja Frar 2012 Lulju 2012
Abraham Khashmanyan Armenja Lulju 2012 preżent

Ħoloq esterni[editja]