Grammatika tal-Lingua Franca Nova

Minn Wikipedija, l-enċiklopedija l-ħielsa

Il-grammatika tal-Lingwa Franca Nova hija ssimplifikata mill-grammatika komuni tal-lingwi Rumani Katalan, Franċiż, Taljan, Portugiż, u Spanjol. Bħala tali, tixbaħ il-grammatiċi tal-krejoli Rumani bħall-Ħaiti, il-Kap Verde, il-Papiamento u l-Chavacano.

Ortografija u pronunzja[immodifika | immodifika s-sors]

Alfabett[immodifika | immodifika s-sors]

il-Lingwa Franca Nova tuża l-aktar alfabett magħruf fid-dinja: Ruman jew Latin.

  • ittri żgħar
    • a b c d e f g h i j l m n o p r s t u v x z
  • ittri kapitali
    • A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V X Z

K (k), Q (q), W (w) u Y (y) ma jidhrux fi kliem ordinarju. F'madwar mitt kelma internazzjonali ta' oriġini mhux Rumana, W jista' jinkiteb għal U, u Y għal I, biex l-ortografija tagħrafha aktar faċli: ioga/yoga, piniin/pinyin, sueter/sweter, ueb/web. Minbarra dan, K, Q, W u Y jintużaw biss biex jippreservaw il-forom oriġinali ta 'nomi proprji u kliem mhux Elefen.

H mhix komuni wkoll, iżda tinsab f'xi termini tekniċi u kulturali.

Ittri kapitali[immodifika | immodifika s-sors]

Ittra kapitali tintuża fil-bidu tal-ewwel kelma f’sentenza.

Ittri kapitali jintużaw ukoll fil-bidu tan-nomi proprji. Meta nom proprju jikkonsisti f'diversi kelmiet, kull kelma tiġi b'kapitalizzazzjoni - minbarra kliem minuri bħal la u de:

  • Nies, reali jew immaġinati, kif ukoll annimali u affarijiet personifikati
    • Maria, San Paulo, Barack Obama, Jan de Hartog, Seniora Braun, Oscar de la Renta, Mickey Mouse
  • Organizzazzjonijiet (eż. kumpaniji, soċjetajiet)
    • Ikea, Nasiones Unida, Organiza Mundal de Sania
  • Entitajiet politiċi (eż. nazzjonijiet, stati, bliet)
    • Frans, Atina, Site de New York, Statos Unida de America
  • Postijiet ġeografiċi (eż. xmajjar, oċeani, lagi, muntanji)
    • la Alpes, Rio Amazon, Mar Atlantica
  • Ittri tal-alfabett
    • E, N

Iżda bit-titli ta’ xogħlijiet tal-arti u letteratura, l-ewwel kelma tat-titlu biss hija kapitalizzata (flimkien ma’ kwalunkwe nomi proprji li jidhru):

  • Un sonia de un note de mediaestate – Ħolma ta’ Nofs is-Sajf
  • La frates Karamazov – The Brothers Karamazov
  • Tocata e fuga en D minor – Toccata and Fugue in D Minor

Xi drabi, bħal fit-twissijiet, il-kapitali jintużaw biex JENFASIZZ jaw kliem jew frażijiet sħaħ.

Elefen juża ittri żgħar f'postijiet fejn xi lingwi jużaw kapitali:

  • Ġranet tal-ġimgħa
    • lundi, jovedi – it-Tnejn, il-Ħamis
  • Xhur
    • marto, novembre – Marzu, Novembru
  • Festi u okkażjonijiet simili
    • natal, ramadan, pascua – Milied, Ramadan, Għid
  • Sekli
    • la sentenio dudes-un – is-seklu wieħed u għoxrin
  • Lingwi u popli
    • catalan, xines – Katalan, Ċiniż
  • Abbrevjazzjonijiet
    • lfn, pf

Sentenzi[immodifika | immodifika s-sors]

Il-biċċa l-kbira tas-sentenzi f'Elefen fihom frażi tal-verb, li tipikament turi l-okkorrenza ta 'azzjoni. Frażi verb tikkonsisti minn verb flimkien ma 'kwalunkwe modifikaturi bħal avverbji jew frażijiet prepożizzjonili.

Il-biċċa l-kbira tas-sentenzi fihom ukoll mill-inqas frażi nominali waħda, li tipikament tindika persuna jew ħaġa. Frażi nominali tikkonsisti f'nom flimkien ma' kwalunkwe modifikaturi bħal determinanti, aġġettivi u frażijiet prepożizzjonili.

Suġġett u oġġett[immodifika | immodifika s-sors]

Iż-żewġ frażijiet tan-nomi l-aktar importanti huma s-suġġett u l-oġġett. It-tifsira eżatta tagħhom tiddependi fuq l-għażla tal-verb, iżda b'mod laxk, is-suġġett huwa l-persuna jew il-ħaġa li twettaq l-azzjoni, u l-oġġett huwa l-persuna jew il-ħaġa li hija affettwata direttament mill-azzjoni.

F'Elefen, is-suġġett dejjem jippreċedi l-verb, u l-oġġett dejjem isegwi:

  • La gato xasa la scural. – Il-qattus (suġġett) … jiġru wara (verb) … l-iskojjattlu (oġġett).
  • La xica gusta la musica. – It-tifla (suġġett) … tħobb (verb) … il-mużika (oġġett).
  • La can dormi. – Il-kelb (suġġett) … jorqod (verb).

F'xi każijiet, għal raġunijiet ta 'stil jew ċarezza, tista' tkun trid tpoġġi l-oġġett tal-verb fil-bidu tas-sentenza. F'dawn il-każijiet, l-oġġett għandu jkun segwit minn virgola, u pronom tal-oġġett jintuża wara l-verb:

  • La gatos, me no gusta los. – Qtates, ma jogħġobnihomx.

Ħafna verbi jeħtieġu suġġett, iżda ħafna ma jeħtiġux oġġett.

Kumplimenti[immodifika | immodifika s-sors]

Komponent komuni ieħor tas-sentenza huwa l-komplement. Din hija deskrizzjoni żejda tas-suġġett li tista’ ssegwi verbi bħal es (be), deveni (isir), pare (tidher), u resta (tibqa’):

  • Computadores es macinas. – Kompjuters (suġġett) … huma (verb) … magni (kumpliment).
  • La aira pare umida. – L-arja (suġġett) … tidher (verb) … niedja (kumpliment).
  • La comeda deveni fria. – L-ikel (suġġett) … isir (verb) … kiesaħ (kumpliment).
  • La patatas ia resta calda. – Il-patata (suġġett) … baqgħet (verb) … sħun (kumpliment).
  • Nosa taxe es reconstrui la mur. – Il-kompitu tagħna (suġġett) … huwa (verb) … li nibnu mill-ġdid il-ħajt (kumpliment: sentenza mdaħħla).
  • La idea es ce tu canta. – L-idea (suġġett) … hija (verb) … li tkanta (kumpliment: sentenza mdaħħla).

Xi lingwi jippermettu wkoll li l-oġġett ikollu kumpliment, bħal fi "Nsib dan il-ġobon disgusting" jew "Huma eleġġuh president". Dan it-tip ta’ komplement ma jseħħx f’Elefen.

Prepożizzjonijiet[immodifika | immodifika s-sors]

Komponent ewlieni ieħor tas-sentenza hija l-frażi prepożizzjonili, li żżid id-dettall għal nom jew verb preċedenti, jew mas-sentenza kollha kemm hi:

  • La om ia cade tra sua seja. – Ir-raġel (suġġett) … waqa’ (verb) … permezz tas-siġġu tiegħu (frażi prepożizzjoni).
  • En la note, la stelas apare. – Fil-lejl (frażi prepożizzjonili) … il-kwiekeb (suġġett) … jidhru (verb).
  • Me dona esta poma a tu. – Jien (suġġett) … nagħti (verb) … dan it-tuffieħ (oġġett) … lilek (frażi prepożizzjoni).
  • Tu no aspeta como tua foto. – Int (suġġett) … ma tidherx (verb) … bħar-ritratt tiegħek (frażi prepożizzjoni).

Klawsoli[immodifika | immodifika s-sors]

Minbarra l-frażijiet, xi sentenzi fihom klawsoli, li jixbħu sentenzi iżgħar imniżżla fi ħdan is-sentenza akbar. Jistgħu jimmodifikaw frażijiet tan-nomi, frażijiet verbali, jew is-sentenza l-akbar kollha:

  • La om ci ia abita asi ia vade a Paris. – Ir-raġel li għex hawn mar Pariġi.
  • El va visita en julio, cuando la clima es bon. – Se jżur f'Lulju, meta t-temp ikun tajjeb.
  • On no ia permete me fa la cosas como me ia desira. – Ma kontx permess nagħmel l-affarijiet kif ridt.
  • Me pensa ce el es bela. – Naħseb li hi sabiħa.

Nomi[immodifika | immodifika s-sors]

Nom huwa tipikament introdott minn determinanti, u jista 'jkun segwit minn aġġettivi u frażijiet preposizzjonali, li jipproduċu frażi nominali. In-nomi tipiċi jindikaw oġġetti fiżiċi bħal nies, postijiet u affarijiet, iżda n-nomi jistgħu wkoll jindikaw kunċetti aktar astratti li huma grammatikament simili.

Plural[immodifika | immodifika s-sors]

Iż-żieda ta’ -s ma’ nom tagħmilha plural. Jekk in-nom singular jispiċċa f'konsonanti, minflok jiżdied -es. It-tmiem tal-plural ma jaffettwax l-istress tal-kelma:

  • gato, gatos – qattus, qtates
  • om, omes – raġel, rġiel

L-aġġettivi li jimmodifikaw nom ma jinbidlux meta n-nom ikun plural. Imma meta aġġettiv jintuża bħala nom, jista’ jiġi pluralizzat:

  • la bones, la males, e la feas – it-tajjeb, il-ħażin u l-ikrah
  • multe belas – ħafna sbuħija

Xi nomi li huma plurali bl-Ingliż huma singulari f'Elefen:

  • El regarda un sisor con un binoculo. – Qed iħares lejn par imqass permezz ta’ [par] trombi.
  • On usa un bretela per suporta sua pantalon. – Tuża ċineg biex iżżomm il-qliezet.
  • Me ia compra esta oculo de sol en Nederland. – Xtrajt dawn in-nuċċali tax-xemx fl-Olanda.

Nomi għadd u mhux għadd[immodifika | immodifika s-sors]

Bħal ħafna lingwi, Elefen jiddistingwi nomi countable u uncountable. Nom li jingħadd (jew “nom tal-għadd”) jista’ jiġi modifikat b’numru, u jista’ jaċċetta l-plural -s. Nomi li jingħaddu tipiċi jirrappreżentaw oġġetti li huma b'mod ċar entitajiet individwali, bħal djar, qtates u ħsibijiet. Pereżempju:

  • un auto; la autos; cuatro autos – karozza; il-karozzi; erba’ karozzi
  • un gato; multe gatos; un milion gatos – qattus; ħafna qtates; miljun qattus

B'kuntrast, nomi li ma jingħaddux (xi kultant imsejħa "nomi tal-massa") normalment ma jaċċettawx il-plural -s. Nomi li ma jingħaddux tipikament jindikaw mases li m'għandhom l-ebda individwalità ċara, bħal likwidi (ilma, meraq), trab (zokkor, ramel), sustanzi (metall, injam), jew kwalitajiet astratti (eleganti, kajman). Meta jiġu modifikati b'numru jew kelma ta' kwantità oħra, ħafna drabi tiġi miżjuda unità ta' miżura għaċ-ċarezza. Pereżempju:

  • la acua; alga acua; tre tases de acua – l-ilma; ftit ilma; tliet tazzi ilma
  • lenio; multe lenio; du pesos de lenio – wood; ħafna injam; żewġ biċċiet tal-injam

Madankollu, nomi li ma jingħaddux jistgħu jintużaw b'mod li jingħaddu. Imbagħad jindikaw eżempji jew każijiet partikolari:

  • Du cafes, per favore. – Żewġ kafejiet, jekk jogħġbok.
  • Me ia proba multe cesos. – Dqu ħafna ġobon.
  • On no pote compara la belias de Paris e Venezia. - Ma tistax tqabbel is-sbuħija ta 'Pariġi u Venezja.

Sess[immodifika | immodifika s-sors]

In-nomi normalment ma jindikawx is-sess tagħhom. Biex tiddistingwi s-sessi, jintużaw l-aġġettivi mas u fema:

  • un cavalo mas – żiemel maskili, żiemel
  • un cavalo fema – żiemel femminili, debba

Iżda hemm ftit kliem għar-relazzjonijiet tal-familja li jimmarkaw lin-nisa b'-a u lill-irġiel b'-o:

  • ava, avo – nanna, nannu
  • fia, fio – bint, iben
  • neta, neto – neputi, neputi
  • sobrina, sobrino – neputija, neputi
  • sposa, sposo – mara, raġel
  • tia, tio – zija, ziju
  • xica, xico – tifla, tifel

Hemm ukoll ftit pari li jużaw kliem differenti għaż-żewġ sessi:

  • dama, cavalor – dame, knight
  • diva, dio – alla, alla
  • fem, om – mara, raġel
  • madre, padre – omm, missier
  • rea, re – reġina, sultan
  • seniora, senior – sinjura, Sinjura; sinjur, is-Sur
  • sore, frate – oħt, ħu

Is-suffiss rari -esa jifforma l-varjanti femminili ta’ ftit rwoli soċjali storiċi:

  • abade, abadesa – abbati, abbatina
  • barun, baronesa – barun, barunessa
  • conte, contesa – count, countess
  • duxe, duxesa – duka, dukessa
  • imperor, imperoresa – imperatur, imperatriċi
  • marci, marcesa – markiz, markiz
  • prinse, prinsesa – prinċep, prinċipessa
  • tsar, tsaresa – czar, czarina

Frażijiet tan-nomi[immodifika | immodifika s-sors]

Frażi nominali tikkonsisti minn nom u l-modifikaturi tiegħu: determinanti, li jippreċedu n-nom, u aġġettivi u frażijiet prepożizzjonili, li jsegwuh.

Iż-żewġ frażijiet tan-nomi l-aktar importanti f'sentenza huma s-suġġett u l-oġġett. Is-suġġett jippreċedi l-verb, u l-oġġett isegwi l-verb. Frażijiet tan-nomi oħra huma normalment introdotti minn prepożizzjonijiet biex jiċċaraw il-funzjoni tagħhom.

Frażi nominali normalment għandu jkun fiha determinant – forsi biss il-markatur tal-plural -s. Iżda din ir-regola ma tapplikax għan-nomi proprji, għall-ismijiet tal-ġranet tal-ġimgħa, ix-xhur, u l-lingwi, u għal nomi li ma jingħaddux:

  • Desembre es calda en Australia. – Diċembru huwa sħun fl-Awstralja.
  • Nederlandes es mea lingua oriġinali. – L-Olandiż huwa l-lingwa oriġinali tiegħi.
  • Me gusta pan. – Inħobb il-ħobż.

Ir-regola ħafna drabi hija wkoll rilassata meta l-frażi nominali ssegwi prepożizzjoni, partikolarment f'espressjonijiet fissi:

  • El es la comandor de polisia. – Huwa l-kap tal-pulizija.
  • Me no gusta come bur de aracide. – Ma nħobbx niekol il-butir tal-karawett.
  • Nos vade a scola. – Se mmorru l-iskola.
  • Acel es un problem sin solve en matematica. – Dik hija problema mhux solvuta fil-matematika.
  • Un virgula pare nesesada per claria. – Jidher li hija meħtieġa virgola għaċ-ċarezza.

Aġġettiv jew determinant jista’ jiġi modifikat b’avverbju preċedenti. Minħabba li l-avverbji jidhru qishom aġġettivi, aġġettivi multipli huma normalment separati b'virgoli jew e. Fid-diskors, l-intonazzjoni tagħmel id-differenza ċara:

  • Sola un poma multe putrida ia resta. – Fadal biss tuffieħa immuffata ħafna.
  • Me ia encontra un fem bela intelijente. – Iltqajt ma’ mara intelliġenti mill-isbaħ.
  • Me ia finda un fem bela, joven, e intelijente. – Iltqajt ma’ mara sabiħa, żagħżugħa u intelliġenti.

Xi drabi nom huwa biss simbolu għal kwalunkwe membru tal-klassi tiegħu. F'każijiet bħal dawn, ftit li xejn jagħmel differenza jekk jintużax la jew un, jew jekk in-nom huwiex plural jew singular:

  • La arpa es un strumento musical. – L-arpa hija strument mużikali.
  • La arpa es un strumento musical. – Arpa hija strument mużikali.
  • Arpas es strumentos musical. – L-arpi huma strumenti mużikali.

Pronom huwa każ speċjali ta' frażi nominali. Il-pronomi normalment ma jistgħux jiġu modifikati.

Appożizzjoni[immodifika | immodifika s-sors]

Żewġ frażijiet nominali jingħad li huma f’appożizzjoni meta wieħed isegwi direttament lill-ieħor u t-tnejn jirreferu għall-istess entità. Fil-biċċa l-kbira tal-każijiet, it-tieni frażi tidentifika l-entità:

  • la Rio Amazona - ix-Xmara Amazon
  • la Mar Pasifica – l-Oċean Paċifiku
  • la Isola Skye – l-Isle of Skye
  • la Universia Harvard – Università ta’ Harvard
  • la Funda Ford – il-Fondazzjoni Ford
  • Re George 5 – King George V
  • San Jacobo la major – San Ġakbu l-Anzjan
  • Piotr la grande – Pietru l-Kbir
  • mea ami Simon – ħabib tiegħi Simon
  • la parola “inverno” – il-kelma “inverno”
  • la libro La prinse peti – il-ktieb Il-Prinċep Ċkejken

L-akronimi u l-ittri singoli jistgħu jsegwu nom direttament biex jimmodifikawh:

  • La disionario es ance disponable como un fix PDF. – Id-dizzjunarju huwa wkoll disponibbli bħala fajl PDF.
  • El ia porta un camisa T blu de escota V. – Kienet liebes flokk blu b’għonq V.

Kultant, żewġ nomi japplikaw bl-istess mod għal oġġett jew persuna. F'dawn il-każijiet, in-nomi huma magħquda b'sing:

  • un produor-dirijor – produttur-direttur
  • un primador-scanador – stampatur-skaner

Fil-każijiet kollha, il-plural -s jew -es huwa applikat għaż-żewġ nomi:

  • la statos-membros – l-istati membri
  • produores-dirijores – produtturi-diretturi

Każ speċjali jinvolvi l-verb nomi (isem):

  • Nos ia nomi el Orion. – Semmewh Orion.
  • Me nomi sta forma un obelisce. — Jien insejjaħ din il-forma obelisk.

Determinanti[immodifika | immodifika s-sors]

Determinant huwa kelma li timmodifika nom biex jesprimi r-referenza tan-nom, inklużi l-identità u l-kwantità tiegħu. Minbarra l-markatur tal-plural -s (li huwa meqjus bħala determinant f'Elefen), id-determinanti dejjem jippreċedu n-nom.

Hemm diversi klassijiet differenti ta' determinanti. Eżempji tipiċi ta’ kull klassi huma: tota, la, esta, cual, cada, mea, multe, otra.

Predeterminanti[immodifika | immodifika s-sors]

Tota tfisser "kollha". Tindika l-kwantità kollha tar-referent tan-nom. B'differenza minn cada, tota tirreferi għall-ħaġa sħiħa, aktar milli l-individwi separati li jinkluduha:

  • Tota linguas es asurda. – Il-lingwi kollha huma assurdi.
  • Me va ama tu per tota tempo. – Inħobbok għal kull żmien / iż-żmien kollu.
  • La lete ia vade a tota locas. – Il-ħalib mar kullimkien.
  • On ia oia la musica tra tota la vila. – Il-mużika nstemgħet madwar il-belt / madwar il-belt kollha.

Ambos tfisser "it-tnejn". Jista 'jintuża minflok tota meta l-kwantità kollha hija magħrufa li hija tnejn biss. In-nom irid ikun plural:

  • Ambos gamas es debil. – Iż-żewġ saqajn huma dgħajfa.

Semantikament, tota u ambos mhumiex differenti minn kwantifikaturi, iżda huma ttrattati bħala klassi separata minħabba s-sintassi tagħhom: jippreċedu d-determinanti l-oħra kollha fi frażi nominali, inkluż la.

Jistgħu jintużaw ukoll bħala pronomi.